7: Statistical Physics
( \newcommand{\kernel}{\mathrm{null}\,}\)
Degrees of freedom
A molecule consisting of n atoms has s=3n degrees of freedom. There are 3 translational degrees of freedom, a linear molecule has s=3n−5 vibrational degrees of freedom and a non-linear molecule s=3n−6. A linear molecule has 2 rotational degrees of freedom and a non-linear molecule 3.
Because vibrational degrees of freedom account for both kinetic and potential energy they count double. So, for linear molecules this results in a total of s=6n−5. For non-linear molecules this gives s=6n−6. The average energy of a molecule in thermodynamic equilibrium is ⟨Etot⟩=12skT. Each degree of freedom of a molecule has in principle the same energy: the principle of equipartition.
The rotational and vibrational energy of a molecule modeled as a rigid harmonic oscillator are:
Wrot=ℏ22Il(l+1)=Bl(l+1) , Wvib=(v+12)ℏω0
The vibrational levels are excited if kT≈ℏω, the rotational levels of a hetronuclear molecule are excited if kT≈2B. For homonuclear molecules additional selection rules apply so the rotational levels are well coupled if kT≈6B.
The energy distribution function
The general form of the equilibrium velocity distribution function is P(vx,vy,vz)dvxdvydvz=P(vx)dvx⋅P(vy)dvy⋅P(vz)dvz with
P(vi)dvi=1α√πexp(−v2iα2)dvi
where α=√2kT/m is the most probable velocity of a particle. The average velocity is given by ⟨v⟩=2α/√π, and ⟨v2⟩=32α2. The distribution as a function of the absolute value of the velocity is given by:
dNdv=4Nα3√π v2exp(−mv22kT)
The general form of the energy distribution function then becomes:
P(E)dE=c(s)kT(EkT)12s−1exp(−EkT)dE
where c(s) is a normalization constant, given by:
- Even s: s=2l: c(s)=1(l−1)!
- Odd s: s=2l+1: c(s)=2l√π(2l−1)!!
Pressure on a wall
The number of molecules that collides with a wall with surface A within a time τ is given by:
∫∫∫d3N=∞∫0π∫02π∫0nAvτcos(θ)P(v,θ,φ)dvdθdφ
From this follows for the particle flux on the wall: Φ=14n⟨v⟩. For the pressure on the wall it then follows that:
d3p=2mvcos(θ)d3NAτ , so p=23n⟨E⟩
The equation of state
If intermolecular forces and the volume of the molecules can be neglected then for gases from p=23n⟨E⟩ and ⟨E⟩=32kT it can be derived that:
pV=nsRT=13Nm⟨v2⟩
Here, ns is the number of moles of molecules and N is the total number of molecules within volume V. If the molecular volume and the intermolecular forces cannot be neglected the Van der Waals equation can be derived:
(p+an2sV2)(V−bns)=nsRT
There is an isotherm with a horizontal point of inflection. In the Van der Waals equation this corresponds with the critical temperature, pressure and volume of the gas. This is the upper limit of the area of coexistence between liquid and vapor. From dp/dV=0 and d2p/dV2=0 follows:
Tcr=8a27bR , pcr=a27b2 , Vcr=3bns
At the critical point: pcrVm,cr/RTcr=38, which differs from the value of 1 which follows from the ideal gas law.
Scaled using the critical quantities, with p∗:=p/pcr, T∗=T/Tcr and V∗m=Vm/Vm,cr with Vm:=V/ns one obtains:
(p∗+3(V∗m)2)(V∗m−13)=83T∗
Gases behave the same for equal values of the reduced quantities: the law of the corresponding states. A virial expansion can be used for an even more accurate picture:
p(T,Vm)=RT(1Vm+B(T)V2m+C(T)V3m+⋯)
The Boyle temperature TB is the temperature for which the 2nd virial coefficient is 0. In a Van der Waals gas, this happens at TB=a/Rb. The inversion temperature Ti=2TB.
An equation of state for solids and liquids is given by:
VV0=1+γpΔT−κTΔp=1+1V(∂V∂T)pΔT+1V(∂V∂p)TΔp
Collisions between molecules
The collision probability of a particle in a gas that is moving over a distance dx is given by nσdx, where σ is the cross section. The mean free path is given by ℓ=v1nuσ with u=√v21+v22 the relative velocity between the particles. If m1≪m2 then: uv1=√1+m1m2, so ℓ=1nσ. If m1=m2 then: ℓ=1nσ√2. This means that the average time between two collisions is given by τ=1nσv. If the molecules are approximated by hard spheres the cross section is: σ=14π(D21+D22). The average distance between two molecules is 0.55n−1/3. Collisions between molecules and small particles in a solution result in Brownian motion. For the average motion of a particle with radius R it can be derived that: ⟨x2i⟩=13⟨r2⟩=kTt/3πηR.
A gas is called a Knudsen gas if ℓ≫ the volume of the gas, something that can easily occur at low pressures. The equilibrium condition for a vessel which has a hole with surface area A in it if ℓ≫√A/π is: n1√T1=n2√T2. Together with the general gas law follows: p1/√T1=p2/√T2.
If two plates slide along each other at a distance d with velocity wx the viscosity η is given by: Fx=ηAwxd. The velocity profile between the plates is in that case given by w(z)=zwx/d. It can be derived that η=13ϱℓ⟨v⟩ where v is the thermal velocity.
The heat conductance in a stationary gas is described by: dQdt=κA(T2−T1d), which results in a temperature profile T(z)=T1+z(T2−T1)/d. It can be derived that κ=13CmVnℓ⟨v⟩/NA. Also: κ=CVη. A better expression for κ can be obtained with the Eucken correction: κ=(1+9R/4cmV)CV⋅η with an error <5%.
Interaction between molecules
For dipole interaction between molecules it can be derived that U∼−1/r6. If the distance between two molecules approaches the molecular diameter D a repulsive force between the electron clouds appears. This force can be described by Urep∼exp(−γr) or Vrep=+Cs/rs with 12≤s≤20. This results in the Lennard-Jones potential for intermolecular forces:
ULJ=4ϵ[(Dr)12−(Dr)6]
with a minimum ϵ at r=rm the following holds: D≈0.89rm. For the Van der Waals coefficients a and b and using critical quantities: a=5.275N2AD3ϵ, b=1.3NAD3, kTkr=1.2ϵ and Vm,kr=3.9NAD3.
A simpler model for intermolecular forces assumes a potential U(r)=∞ for r<D, U(r)=ULJ for D≤r≤3D and U(r)=0 for r≥3D. This gives for the potential energy of one molecule: Epot=∫3DDU(r)F(r)dr with F(r) the spatial distribution function in spherical coordinates, which for a homogeneous distribution is given by: F(r)dr=4nπr2dr.
Some useful mathematical relations are:
∞∫0xne−xdx=n! , ∞∫0x2ne−x2dx=(2n)!√πn!22n+1 , ∞∫0x2n+1e−x2dx=12n!